Autor: Alica Bandžáková
21.10.2021
Zasiahla Covidová kríza nejako vaše podnikanie?
Áno zasiahla. Podnikám v oblasti informačných technológií a pandémia covidu zasiahla tento svet viacerými spôsobmi. Ten pozitívny bol, že sme si mohli vyskúšať online spôsoby komunikácie pri práci z domu, čo sa na prekvapenie ukázalo ako funkčný model. Ukázali sa, samozrejme, aj jeho negatívne obmedzenia, ako sú nedostatok osobnej komunikácie potrebnej hlavne pre zaškolenie nových kolegov v tíme a tiež pre tímovú kreatívnu prácu. Veľmi nepríjemný bol však dopad na jeden z našich projektov, na ktorom tri mesiace po vypuknutí pandémie pracovalo takmer 30 programátorov so špecifickými znalosťami. Zákazník zo dňa na deň projekt zrušil a do mesiaca bolo po projekte. Dôvodom bolo, že zákazník nášho zákazníka už roky implementoval projekt v energetickom sektore, kde sa v dôsledku covidu zrazu začalo šetriť a projekt, na ktorom pracovali celkovo stovky ľudí tento koncový klient zrušil. Veľmi negatívne nás to zasiahlo.
Ako ste ako podnikateľ vnímali tento zásah? Myslíte si, že mohlo to dopadnúť všetko inak?
Na pandémiu takéhoto rozsahu sme neboli pripravení, aj keď sme ako krajina mohli byť pripravený lepšie. V minulosti sme, ale už videli epidémie v Číne a aj teraz sme verili, že epidémia tento vzdialený región neopustí a nás nezasiahne. Mýlili sme sa a každý z nás na situáciu musel reagovať. Je samozrejme ťažké byť pripravený na riziká, s ktorými sa bežne nestretávame. Určite, ale na takúto situáciu v budúcnosti budeme všetci reagovať lepšie. Pokiaľ nenastane udalosť, s ktorou nepočítame, ako napríklad aj vojna na Ukrajine.
Myslíte si, že vláda počas krízy adekvátne pomáhala podnikateľom na Slovensku?
Vláda prišla s viacerými opatreniami na pomoc podnikateľom, väčšina bola zameraná na gastronomický sektor a sektor ubytovacích služieb. Súvisiaca administratíva a výška pomoci, užitočnosť celej pomoci značne komplikovali. Podarilo sa však presadiť viacero opatrení, ktoré umožnia aj v budúcnosti čeliť krízam podobného charakteru. Asi najhoršie na celom procese pomoci podnikateľom však bola nezvládnutá komunikácia zo strany vlády, kedy sme každý deň dostávali množstvo nerelevantných informácií.
Aké najväčšie výzvy pre vás priniesol Covid v podnikaní?
ITčkári sa presunuli na domáce pracoviská nielen v dodávateľských firmách, ako je naša, ale aj u zákazníkov, čo značne skomplikovalo situáciu nielen pri realizácii dohodnutých projektov, ale aj pri získavaní nových. Tiež sa zmenili potreby zákazníkov, niektoré projekty skončili, niektoré nové začali.
Priniesol Covid-19 aj nejaké nové pozitíva?
Áno, zvykli sme si na prácu z domu a potvrdila sa závislosť sveta od technológií.
Covid priniesol veľa zmien, napríklad zavedenie Home Office vo väčšine firiem. Využívate Home Office aj v tejto firme?
Prácu z domu vo firme využívame, a v súčasnosti to je najčastejší spôsob, ako pracujeme. Osobné stretnutia sú však stále dôležité, na distribúciu informácií, kreatívnu prácu, ale aj budovanie tímovej súdržnosti.
V posledných dvoch rokoch nastal obrovský vývojový BOOM v oblasti technológií. Predpokladá sa, že dnešné deti v budúcnosti budú robiť až v 60 % povolanie, ktoré ešte neexistuje. Vedeli by ste nám povedať, v ktorom odvetví alebo v ktorom smere sa budú najviac vyvíjať budúce technológie?
Veľmi ťažko je predpovedať budúcnosť, ako aj budúce trendy. Trendovými sú umelá inteligencia, kvantové počítače, elektro mobilita. V akej podobe sa s týmito technológiami stretneme o 10 rokov a ako budú vzdialené našim dnešným očakávaniam si myslím nevieme predstaviť.
Veľmi ťažko je predpovedať budúcnosť, ako aj budúce trendy.
A posledná otázka na záver, máte nejakú radu pre malých technologických nadšencov?
Zapájajte sa do súťaží, programujte, venujte sa elektronike a učte sa jazyky, a to nielen tie programovacie.